Στα πλαίσια του προγράμματος "Tipping Point" που υλοποιείται στο σχολείο μας με υπεύθυνους καθηγητές τον κ. Προβόπουλο Η. (Φυσικός) και την κ. Ζουμποπούλου Ν. (Πληροφορικής) πραγματοποιήθηκαν δύο συνεδρίες με θέμα α)"ΕΠΑΓΓΕΛΜ/ΚΕΣ ΔΙΕΞΟΔΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΠΟΛΥΤΕΧΝ. ΣΧΟΛΩΝ" (μέντορας, Evangelos Skiadopoulos, Research & Development Engineer - Automotive) και β) "ΧΗΜΕΙΑ-ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ" (μέντορας, Chrysoula Kritharioti, Communication Coordinator / Environmental Projects).

Το Tipping Point (TTP) βοηθάει μαθητές να συναντήσουν μέσω τηλεδιάσκεψης ανθρώπους-πρότυπα (μέντορες) από όλο τον κόσμο, που διαφορετικά δεν θα είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν, μέσα από την τάξης τους. Στόχος της δράσης αυτής είναι να συμβάλει στη λήψη πιο συνειδητοποιημένων αποφάσεων των νέων σε ό,τι αφορά την επαγγελματική ή ακαδημαϊκή τους πορεία και να τους επιτρέψει να ανοιχτούν σε νέους ορίζοντες πέρα από τα στερεότυπα του κοινωνικού τους περιβάλλοντος.

Χρήσιμες Συνδέσεις

Joomla templates by Joomlashine